اینورتر چگونه نصب می شود؟ (آموزش نصب اینورتر) + نکات طلایی نصب

اینورتر چگونه نصب می شود

اول از همه به طور خیلی خلاصه میخواهیم بدانیم اینورتر چیست؟ اینورتر یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند، جریان AC تبدیل شده می توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود. اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده ای از ابزارهای کاربردی استفاده می شوند، از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا ابزار بزرگحمل و نقل. اینورترها معمولا برای تامین جریان AC از منابع DC مانند پانل های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار میگیرند. اینورتر نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا است. دلیل این نام گذاری آن است که این دستگاه عمل عکس مبدل برق AC به DC متداول را انجام میدهد.

اینورتر چگونه کار میکند

گفتیم که اینورتر جریان DC را به AC تبدیل میکند. برای توضیح نحوه کار اینورتر باید ابتدا با نحوه کار ژنراتور و ترانسفورماتور و تفاوت بین این دو آشنا شویم. ژنراتور یک دستگاه الکتریکی چرخان است که انرژی مکانیکی را از طریق پدیده طبیعی القای الکترومغناطیسی، به انرژی الکتریکی از نوع AC تبدیل میکند(مثل دینام دوچرخه). به طور کلی، ژنراتور از یک سیم پیج و یک آهنربای چرخان نزدیک به آن تشکیل شده است. به محض اینکه قطب های آهنربا به سیم پیج نزدیک میشوند، یک جریان القایی در سیم پیج به وجود می آید و در جهت مخالف چرخش آهنربا جریان میابد.

نکات ابتدایی نصب صحیح اینورتر

اولین نکته برای داشتن یک درایو با طول عمر بالا، توجه به مشخصات موتوری است که قرار است درایو مورد نظر آن را کنترل کند، می باشد. فرکانس، بازده و توان نامی از مهمترین عواملی است که می بایست بین درایو و موتور هماهنگی وجود داشته باشد. مثلا انتخاب یک درایو 50 کیلووات برای یک موتور 20 کیلووات، قطعا دور ریختن هزینه می باشد و یا برعکس آن قطعا اتلاف هزینه می باشد.

دومین نکته برای داشتن عملکرد مناسب برای یک درایو الکتریکی توجه به نکات محیطی می باشد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می شود:

درجه حرارت

بی شک درجه حرارت مهمترین عامل از نظر عوامل محیطی می باشد که اگر از حد مشخص شده در دفترچه فراتر رود، دستگاه عملکرد مناسبی نخواهد داشت. معمولا برای بیشتر درایوها، درجه حرارت می بایست بین منفی 10 و مثبت 40 درجه سانتی گراد باشد. در غیر اینصورت اقدامات جانبی مورد نیاز می باشد.

گرد و غبار

برخی از درایوها برای مصارف صنعتی ای به کار می روند که امکان دارد درصد گرد و غبار در این مکان ها بسیار زیاد باشد. مثلا سیلو های انبار غلات که به منظور تولید آرد استفاده می شوند. در این مکان ها می بایست به نوع درایو و یا اینورتری که تهیه می کنیم دقت کنیم که برای این محیط ها مناسب باشند. این مورد معمولا در درفترچه راهنماهای محصولات اینورتر تک فاز و سه فاز توضیح داده می شود و با توجه به دفترچه راهنمای آنها می بایست اقدامات ضروری به منظور حفاظت محصول مورد نظر، در نظر گرفته شود.

ارتفاع نصب

معمولا ارتفاع نصب اینورتر نباید بیشتر از 1000 متر باشد، و به ازای هر 100 متر افزایش از این مقدار تقریبا یک درصد از بازده دستگاه کاسته می شود. برای ارتفاع های بیشتر از 3000 متر می بایست قبل از خرید با شرکت مشورت کرد که محصولی مناسب این شرایط تحویل شما دهد.

نور آفتاب

معمولا برای درایوهای اکثر شرکت ها، دستگاه نباید در مکانی نصب شود که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد. از آنجایی که تابش نور خورشید باعث تغییر درجه حرارت دستگاه و قطعات الکترونیکی آن می شود، می بایست قبل از نصب سایبان و یا اقداماتی نظیر آن به منظور حفاظت از نور خورشید در نظر گرفته شود.

تصویر درایو یا همان اینورترالکتریک
اینورتر الکتریک که در واقع تصویر آن را مشاهده میکنید.

نحوه نصب اینورتر

 1. اینورتر را در محیط مناسب داخل تابلو نصب نمایید بطوریکه ذرات گردو غبار و ذرات هادی و مواد شیمیایی و هوای مرطوب به داخل آن نفوذ نکند.
 2. دستگاه را بصورت عمودی داخل تابلو قرار دهید.
 3. در طرفین دستگاه پنج سانتی متر در بالا و حداقل ده سانتی متر در پایین فضای آزاد جهت چرخش هوا در نظر بگیرید.
 4. از نصب دستگاه در برابر تابش مستقیم آفتاب خودداری فرماید.
 5. فن تابلو را روی تابلو و در مکانی قرار دهید تا جریان هوا به راحتی از اینورتر عبور نماید.
 6. دمای کاری اینورتر (-۱۰~۵۰) درجه سانتی گراد و میزان رطوبت کمتر از ۹۰% میباشد.
 7. اینورتر باید در محل ثابت و بدون لرزش نصب شود.
 8. جهت افزایش ایمنی بین ترمینال های ورودی اینورتر و برق، از فیوز و کنتاکتور استفاده نمایید.
 9. از قرار دادن هر گونه کلید ،کنتاکتور ،بانک خازنی ،محافظ نوسانات ،و … بین الکتروموتور و ترمینال خروجی اینورتر خودداری نمایید.(اینورتر باید مستقیما و بدون واسطه به الکتروموتور وصل شود)
 10. قبل از اتصال اینورتر به الکتروموتور با توجه به اطلاعات مندرج بر روی پلاک الکتروموتور از نحوه سربندی الکتروموتور(ستاره / مثلث) اطمینان حاصل فرمایید.
 11. تابلو را با توجه به ابعاد درج شده در کتاب راهنما انتخاب نمایید.

البته این نکته را باید مد نظر داشته باشید که

متعلقات و مواردی که در ورودی و خروجی یک درایو (VFD) وصل می شوند اعم از

 • کابل
 • کنتاکتور
 • چوک ورودی
 • چوک خروجی
 • EMI فیلتر
 • EMC فیلتر
 • مقاومت ترمز

باید مطابق با استاندارد بین المللی EN50178 باشند.

اصول سیم بندی صحیح اینورتر

 1. تمامی برق‌های متصل به درایو AC را قطع نمایید.
 2. چند دقیقه صبر کنید تا خازن‌های BUS-DC تخلیه شوند.

هرگونه تغییر و تبدیل مکانیکی یا الکتریکی در اینورتر ها قبل از موافقت کتبی و قبلی با سازنده،باعث ابطال تمامی تضمین ها شده و ممکن است علاوه بر ابطال فرمت UL باعث خطرات جانی و مالی گردد (UL یعنی آزمایش‌های متعهد).

تصویر اینورترکه وظیفه کنترل برق را برعهده دارد.

شرایط محل نصب  تابلو اینورتر

 • تابلو اینورتر را در محیط مناسب نصب نمایید بطوریکه ذرات گردو غبار، براده آهن، ذرات هادی، مواد شیمیایی وهوای مرطوب به داخل آن نفوذ نکند.
 • از نصب تابلو اینورتر در برابر تابش مستقیم آفتاب خودداری فرمایید.
 • دمای کاری اینورتر(۱۰-۵۰)درجه سانتیگراد و میزان رطوبت کمتر از ۹۰% می باشد.
 • تابلو اینورتر باید در محل ثابت و بدون لرزش نصب شود.

مراحل راه اندازی اینورتر اشنایدر

برای اینکه بتوانید اینورتر اشنایدر را به درستی راه اندازی کنید؛ پیشنهاد می‌دهیم که از یک متخصص کمک بگیرید. زیرا وجود هرگونه خطا در این فرایند می‌تواند منجر به ایجاد اختلال در عملکرد شود. برای این کار باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • درایو را در محل مورد نظر برای نصب قرار دهید.
 • اتصال برق ورودی و خروجی را به صورت ستاره یا مثلث (با توجه به اطلاعات نقشه سیم‌کشی درایو) برقرار کنید. در این مورد باید ابتدا اتصالات قدرت را متصل کنید و سپس به سراغ اتصالات کنترلی یا مربوط به فرمان بروید.
 • درایو را روشن کنید.
 • فرکانس نامی موتور bFr را بر روی 50 هرتز تنظیم کنید.
 • پارامترهای زمان شتاب ACC و توقف Dec را تعیین کنید.
 • پارامترهای LSP و HSP را که به ترتیب نشان‌دهنده حد پایین و بالای سرعت در ماکسیمم فرکانس هستند؛ تنظیم کنید.
 • پارامتر itH را که نشان‌دهنده حفاظت حرارتی درایو است؛ بر روی جریان نامی نوشته‌شده روی پلاک موتور تنظیم کنید.
 • سرعت‌های SP3، SP2 و SP4 را تنظیم کنید.
 • تنظیمات مربوط به مشخصات موتور را در منوی drC وارد کنید.
 • با استفاده از کی پد و پایانه‌ها، نحوه راه اندازی و تغییر فرکانس موتور را مشخص کنید.
 • فرمان استارت را به درایو بدهید.

امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد همچنین شما می توانید جهت خرید و تعمیرات اینورتر و انواع تجهیزات الکتریکی از جمله و رله های حفاظتی و تابلو برق با کارشناسان مجرب ولت استار تماس حاصل کنید. همچنین شما می توانید مقاله کاربرد و مزایا و معایب اینورتر را مطالعه کنید.

Mehrad
ارسال دیدگاه